ODME Sistemleri Kart Tamirleri

ODME sistemleri (Oil Discharge Monitoring System), bir yük tahliye kontrol sistemi olarak adlandırılır. Bu sistem IMO tarafından konulmuş olan performans özelliği olan petrol içeriği tahliye oranı miktarı gibi durumların kontrolünü yapabilecek özelliklere sahip olmalıdır. Tanker tipli gemilerin deniz kirliliğine sebep olmasını önlemek adına alınan tedbirlerden biri ODME sistemleridir.

Bazı durumlarda tanker tipli gemiler tanklarına balast suyu almak durumunda kalabilir. Kargo tankı veya balast tankının yakın olması da kaçak olma ihtimalini arttırır. ODME sisteminin koruyuculuğu sayesinde bu tür istenilmeyen durumların önüne geçilir.

ODME sistemleri kartlarında herhangi bir arıza durumu olursa, denize basmak istenilen suyun kirli olarak aktarılması gibi bir tehlikeli durum oluşabilir. Bu durumun engellenmesi için bu sistemin sağlıklı ve işlevsel bir şekilde çalışması gerekir.

ODME sistemleri kartlarında meydana gelen herhangi bir arıza durumunda Enkomer gerekli çözümleri üreterek, kart tamirlerinizi gerçekleştirir.

Bu sistem her yerde kullanılması zorunlu değil. Ancak belli bölgelerde ODME sistemi kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Bu yerler:

  • Karadeniz
  • Akdeniz
  • Baltık Denizi
  • Kızıldeniz
  • Körfez bölgesi
  • Antarktika
  • Aden Denizi

ODME Sistemleri Neden Önemlidir?

Yağlı su/atık su tahliye takip sistemi olarak da kısaca özetlenebilen ODME sistemi gemiden dışarıya belli limitlerin üzerinde yağlı su basılmasını engeller. Bu sayede deniz kirliliği, çevre kirliliği gibi olumsuz etkenlere sebep olmaz. ODME sistemleri kartı bu temel işlevlerin yerine getirilmesini sağladığı için denizcilik sektöründe son derece önemlidir.

Enkomer ODME sistemleri kart tamirleri alanında uzmanlaşmıştır. Bunun yanı sıra tüm elektronik kart onarımlarını da etkin ve çözümsel yaklaşımlarımızla üstlenmekteyiz.