PLC Uygulamaları ve Yazılımları

 

Enkomer yazılım geliştirme ve uygulamaları noktasında konusunda uzman mühendislerle birlikte hareket ederek, Plc uygulamaları ve yazılımları hizmeti de verir. PLC, (programmable logic controller) Türkçe karşılığı programlanabilir lojik kontrolcüdür. Fabrikaların veya işletmelerin otomasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi eskiden röle kartları sayesinde mümkündü. Ancak Plc ortaya çıktığından bu yana ek olarak birçok işlevselliği de beraberinde getirerek kullanımı en yaygın sistemlerden biri haline geldi.

Plc uygulamaları ve yazılımları ile istediğimiz işlevler; motor sürücünün kontrolünü sağlaması ve motor sürücünün üzerinde bulunan giriş ve çıkışların kontrollerinin sağlanmasıdır. Bunları birtakım programlar oluşturarak sağlıyoruz. Giriş çıkış gerilimleri çoğu mikrokontrolcüde 3.3V veya 5V seviyelerinde kullanıldığını gözlemlerken, Plc’de bu gerilim seviyesinin 24V’de olduğunu gözlemleriz.

Plc Uygulamaları ve Yazılımları İçeriği

Bilgisayarlara benzeyen bir mantıkla yapılan Plc uygulamaları ve yazılımları, işlemci, programların saklanması/depolanması için RAM ve ROM belleği, giriş ve çıkış modülleri ve ek olarak haberleşme modüllerine sahiptir.

Plc sisteminin en işlevsel özelliği, verdiğimiz program komutlarının eş zamanlı olarak işlenmesi ve en kısa süre içinde giriş, çıkış ve haberleşmenin bağlantılı olduğu modüllerle sağlanmasıdır. Dolayısıyla endüstriyel uygulamalarda zamanın önemli ve kritik olduğu yerlerde son derece işlevseldir.

Enkomer olarak dikkat çekmemiz gereken nokta, her markanın Plc’sinin küçük farklar dahi olsa programlama yüzleri farklıdır. Defakto standart olarak ladder logic kullanılsa bile birtakım küçük farklar bulunabilir. Örneğin Mitsubishi Plc için MT Works geliştirme programı kullanılırken, Siemens Plc için TIA Portal yazılımı kullanılır.

Enkomer alanında profesyonelleşmiş ve tecrübeli mühendislerle çalışarak ihtiyacınız olan Plc uygulamaları ve yazılımları yenilikçi ve çözümsel bir şekilde gerçekleştirir.